یكی از قابلیتهای مفید ویندوزهای 2000، Xp و 2003 برای كاربران ایرانی، پشتیبانی تقریبا خوب آنها از زبان فارسی می باشد.
این پشتیبانی در زمینه‌ی تایپ فارسی، سیستم عددگذاری و ارائه تنظیمهای منطقه‌ای برای پشتیابانی از ساعت و واحد پول ایرانی و موارد دیگر می‌باشد. با این وجود یكی از نقصهای مهم و كلیدی این سیستم عاملها عدم پشتیبانی از تقویم و سیستم تاریخ گذاری هجری شمسی می باشد.

«تقویم شمسی» یك نرم‌افزار كاربردی ساده، ولی در عین حال بسیار مفید برای استفاده در این سیستم عاملها می باشد. همانطور كه می دانید، در سیستم عامل ویندوز، ساعت جاری سیستم در گوشه سمت راست و پایین صفحه نمایشگر (كه به آن System Tray می گویند) قرار دارد. اگر اشاره گر ماوس را چند ثانیه به روی ساعت نوشته شده قرار دهیم، تاریخ جاری سیستم (البته به صورت میلادی) نمایش داده می شود.
هدف از طراحی برنامه «تقویم شمسی» ساخت ابزار كوچكی بود كه در همین قسمت SystemTray تاریخ هجری شمسی را نمایش بدهد. این كار می توانست به دو صورت انجام بگیرد. یكی این كه با تغییراتی در فایلهای هسته ویندوز و اضافه كردن توابعی، امكان نمایش تاریخ شمسی به جای تاریخ میلادی میسر شود. اما این كار به دلیل اینكه ممكن بود با تغییر فایلهای هسته ای ویندوز باعث نارسایی ها و خطاهایی در عملكرد سیستم عامل بشود انجام نشد. روش دوم اضافه كردن آیكونی به SystemTray بود كه با بی حركت نگه داشتن اشاره گر ماوس تاریخ شمسی را نشان دهد كه این روش نسبت به روش قبلی معقول تر بود.
تقویم شمسی برای تبدیل تاریخ میلادی سیستم به تاریخ شمسی از توابع موجود در فایل كتابخانه ای shamsi.dll استفاده می كند. این فایل به زودی به همراه راهنمای مربوطه برای برنامه نویسان از همین سایت قابل دانلود خواهد بود.
بعد از نصب برنامه، شما آیكون آن را در SystemTray خواهید دید. با ثابت نگه داشتن اشاره گر ماوس روی این آیكون روز هفته، تاریخ شمسی و تاریخ میلادی نمایش داده خواهد شد. این برنامه به طور خودكار با هر بار اجرای ویندوز اجرا خواهد شد. حالا شما یك تقویم كوچك در كنار میز كار خود دارید!

قابلیتهای جدید:

- امكان نمایش تاریخ در SystemTray
- امكان نمایش روز هفته
-  نمایش تاریخ میلادی
- اضافه كردن بخش تنظیمها برای كنترل برنامه توسط كاربر
- محاسبه دقیق تاریخ شمسی با استفاده از ShamsiDLL
- عملكرد دقیق روی سالهای كبیسه
- نیاز به حافظه‌ی بسیار كم
- قابلیت اجرای خودكار با بالا آمدن ویندوز 

 دانلود
<:P:>