هدف: فارسی نمودن ویندوز اكس‌پی و امكان تایپ استاندارد كلیه حروف فارسی

 1-      وارد آدرس زیر شوید:

My Computer -->  Control Panel  -->  Date,Time,Language,and Regional Option  -->  Regional and Language Options --> Languages

 خطی كه جمله" Install files for complex script and right to left . . . " را نوشته است باید تیك خورده باشد اگر تیك داشت كه هیچ ولی اگر نداشت آن را تیك‌دار كرده و از پیغامی كه می‌دهدContinue…  را كلیك كنید البته اگر ویندوز را از روی سی‌دی نصب كرده باشید ، حتماً از شما درخواست سی‌دی ویندوز اكس‌پی را خواهد كرد و اگر سی‌دی را نداشته باشید ادامه دادن مراحل بعد بی‌فایده خواهد بود.

  2-  كلید Apply  را كلیك كرده و از بالای پنجره روی كلید Details كلیك كنید سپس در پنجره سفید مقابل خود كلیه خطوط به غیر از EN و FA را حذف نمایید.

 3-    كلید Ok را كلیك كرده و از بالای پنجره وارد قسمت Regional Option شوید.

4-   دو كادر سفید رنگ مقابل شما خواهد بود از كادر بالا گزینه Farsi از كادر پایین Iran را انتخاب كنید. ( اگر از قبل انتخاب شده بودند به مرحله بعد بروید.)

5-      كلید Ok را كلیك كرده  و از بالای پنجره وارد قسمت Advanced شوید.

6-    از كادر موجود گزینه فارسی را انتخاب نموده و OK نمایید.

7-    مرحله بعدی و اساسی كار این است كه از طریق Safe Mode یا سیستم عاملی دیگر مانند ویندوز 98 یا داس،  فایل KBDFA.dll را درون D:\Windows\system32 كپی كنید و از پیغامی كه می‌دهد  Yes را كلیك كنید.(نام درایو و عنوان پوشه ویندوز ممكن است در رایانه شما متفاوت باشد.) ( كپی كردن این فایل باعث معرفی صفحه كلید فارسی و در نهایت باعث حل مشكل حروف پ و ژ خواهد شد. )

8-   سیستم را  رستارت كرده و وارد ویندوز XP شوید. جهت آزمایش موفقیت آمیز بودن كار، شما باید بتوانید در یك محیط تایپ حروف " گژ پچ " را به راحتی و در مكانهای خود بر روی كیبرد تایپ كنید.

 9-   هم اكنون ویندوز شما كاملا فارسی شده است ولی به خاطر اینكه تمامی فونت‌های فارسی را نیز داشته باشید باید نسبت به تهیه آنها اقدام و از طریق آدرس زیر آنها را نصب كنید.

  Control Panel --> Fonts --> File --> Install New Font -->

و از پنجره باز شده آدرس محل قرار گرفتن فونتهایی را كه تهیه كرده‌اید داده و وقتی در پنجره بالایی رویت شدند روی كلید select all كلیك كرده و Ok كنید.

 امیدواریم كه موفق شده باشید. اكثر فعالیت‌هایی كه با كامپیوتر صورت می‌پذیرد انجام آنها برای مرتبه اول كمی مشكل و خسته كننده است ولی پس از چند بار تكرار شما قادر خواهید بود  به راحتی این امور را انجام دهید.