<:P:>شاید این سوال برای خیلیها به وجود بیاد كه وبلاگ چیست و یك صفحه اینترنتی باید دارای چه محتوایی باشه كه بتونه لقب وبلاگ رو  یدك بكشه . مقاله ای كه پیش روی شماست بر گرفته از روزنامه جام جم كه برای شما بازنویسی میكنم .  <:P:>  <:P:>وبلاگها غالبا دارای محتوای زیر هستند : <:P:>۱- یك دفتر خاطرات شخصی ، كه مرتبا روزآمد می شود
2 - قابلیت دسترسی آزاد بر روی وب
3 - «ستون شخصی یك ستون نویس روزنامه
4 - لیستی از لینك های متفاوت به چیزهای دیگری بر روی وب
5 - آثار منتشر شده توسط وب لاگ نویس
6 - یك وب سایت یا بخشی از یك وب سایت.


<:P:>

<:P:>

<:P:>بسیار خوب ، اما آیا شما هنوز مشكوك نیستید كه این لیست به شما همه قابلیت های واقعی وب لاگ ها را نمی دهد؟.
آیا هنوز شما در حالتی از سرگردانی و حیرانی نسبت به این موضوع نیستید كه چگونه وب لاگ ها به ناگهان اینگونه مورد توجه و علاقه قرار گرفتند؟
خوب ، برای پاسخ دادن به این مشكلات ، سرگردانی ها و چه و چه ها ، ما سعی كرده ایم تا با روش دیگری به غیر از ارائه انبوهی از لینكهای حوصله سر بر به مقالات عجیب و غریب ; كه احتمالا همه از آن خسته شده ایم ماهیت و اساس حقیقی وب لاگ ها را تشریح كنیم.


در این روش ما به تشریح این موضوع می پردازیم كه چه چیزی و یا چه چیزهایی وب لاگ نیستند و چرا نیستند؟ آیا چیزهای زیر می توانند وب لاگ باشند :
1 - ثابت ; یعنی چیزی كه هیچگاه تغییر نمی كند؟
2 - چیزی كه توسط یك نفر درست نشده باشد و دیگران نیز در آن دخیل باشند؟
3 - خصوصی ، یعنی چیزی كه از دسترس عموم باید مخفی باشد؟
4 - بازرگانی ، شركتی و یا هر چیزی كه مربوط به یك شخص نباشد؟
5 - به هیچ چیز دیگری مرتبط نباشد (لینك نداشته باشد) و هیچ هایپر لینكی نیز در آن به كار نرفته باشد؟
6 - چیزی كه روی صفحه وب نباشد؟
حالا سعی می كنیم تا به هر یك از سوالات پاسخ دهیم :
سوال اول : آیا یك وب لاگ می تواند ثابت باشد ; یعنی چیزی كه هیچگاه تغییر نكند؟
خوب ، جواب این سوال بله ، نه ، و شاید می باشد :
بله : آرشیو ثابت یك وب لاگ كه از یادداشت های روزانه شخصی می گوید كه در حال حاضر دیگر زنده نیست ; اما باز هم یك وب لاگ محسوب می شود.
نه : یك مقاله و یا یك كتاب آنلاین ، به خودی خود ، یك وب لاگ نیست (گرچه هر یك از آنها می توانند بخشی از یك وب لاگ باشد).
به نظر می رسد كه این به ما چیزی می دهد كه ظاهرا می تواند «معیاری كلیدی از وضعیت وب لاگ باشد»: تغییر.
ما می توانیم بگوییم هر كجا چیزی ، نشانه ای از عنصر تغییر و یا حتی تمایلی به تغییر را نداشته باشد ، خود به خود قابلیت و كیفیت وب لاگ بودن را از دست می دهد.
در مورد وب لاگ آرشیو شده ای كه در بالا به آن اشاره شد باید گفت كه آنجا «بازتاباننده تاریخی از تغییر» است ، اگرچه حتی حركت آن به سمت تغییرات آینده ، توسط نویسنده آن رو به زوال رفته باشد ، لذا هنوز آن را یك وب لاگ می دانیم زیرا معیار تغییر در آن زنده است.

<:P:>یك سوال كلیدی كه در اینجا مطرح می شود این است كه آیا معیار ثابت بودن یا دینامیك بودن برای یك وب لاگ لزوما یك موضوع ساده «تغییر در برابر عدم تغییر» می باشد؟
مثلا یك لیست قیمت آنلاین ، ممكن است دایما در حال تغییر باشد ، اما قرار نیست كه آن را یك وب لاگ حساب كنیم.


برعكس لیست قیمت ، درك ویژگی این نوع از «محتوای یادداشت روزانه» ، در خصوص تغییر، این است كه «همواره محتویات تازه ای به آن افزوده می شود» حال آن كه در لیست قیمت صرفا همان محتویات مرتبا روزآمد می شوند و یا در آنها از روش های دیگری مانند جایگزین كردن ، اضافه كردن و یا تغییرات جزیی دادن ، استفاده می شود.
بنابراین یك معیار كلیدی برای وب لاگ به نظر می رسد كه «افزایشی» بودن و تغییرات متراكم باشد.
انسان می تواند به طور جدی این سوال را مطرح كند كه آیا اگر شخصی یك یادداشت روزانه یا ستونی شخصی در روی وب داشته باشد و دائما موضوعات جدید به آن بیفزاید اما در عین حال به طور دائم موضوعات قبلی را از بین ببرد (به طوری كه مثلا فقط موضوعات امروز قابل دستیابی باشد و موضوعات مربوط به دیروز نه) آیا این باز هم یك وب لاگ محسوب می شود؟
در این حالت ، روند تغییر می باید به طور حتم «تاریخ» داشته باشد و در عین حال «افزایشی» هم باشد. حتی اگر نشانه تغییر احتمالا چیزی غیرقابل دستیابی بود باز هم می توانست درست باشد.
(مثلا دیگر در وب قابل دسترسی نبود) اما جنبه تراكمی تغییر به طور حتم می باید كاهش یابد تا فقط ادراكی باشد.
همچنین ، مقاله ای كه شما آن را با اضافه كردن پاراگراف در روزهای متوالی خلق كرده اید نیز احتمالا به طور حتم می تواند یك وب لاگ در نظر گرفته شود.
اما ، پس از اضافه شدن پاراگرافی كه قرار است آخرین باشد اگر تاریخ روند تراكمی مورد بحث مجددا و بلافاصله از سرگرفته نشود ، دیگر مقاله شما از نگاه خوانندگان آتی یك وب لاگ نخواهد بود.
به طور مشابه سریالی كردن یك كتاب به صورت آنلاین (مثلا انتشار هر فصل از آن در یك هفته) ممكن است به عنوان «انتشار به شیوه وب لاگی» توصیف شود ، با این تفاوت كه وقتی كتاب به صورت كامل عرضه شد ، دیگر در آن صورت آن كتاب را به خودی خود یك وب لاگ در نظر نخواهد گرفت.


در ادامه این قسمت نفس گیر از این ماجرا به سوال دوم از مجموعه «چه چیزی وب لاگ نیست»؟ پاسخ می دهیم :
سوال دوم : آیا وب لاگ می تواند چیزی باشد كه توسط بیش از یك نفر درست شده باشد و دیگران نیز در آن دخیل باشند؟
ما سعی می كنیم تا از این سوال به عنوان بهانه ای برای تشریح تعامل آنلاین ، جامعه آنلاین ، همكاری و تشریع مساعی آنلاین در ساختار وب لاگ استفاده كنیم.


راستی چرا ما باید به خودمان زحمت بدهیم و موضوع را به این صورت تشریح كنیم؟
تا ببینیم آیا این موضوعات ارزشمند هستند یا مضر و بی معنی و این كه بالاخره چه چیز وب لاگ هست یا نیست.


و بالاخره مهم تر از همه ، برای این كه ببینیم آیا كسی اصلا به این موضوع اهمیتی می دهد یا خیر؟
اگر شما در خصوص این موارد نظری دارید ، لطفا به پیتر فریدمن ای میل بزنید.

<:P:>